Як діагностувати плацентарну недостатність

Як діагностувати плацентарну недостатність
Плацентарна недостатність являє собою складний синдром, що виникає при різних патологічних станах в материнському і плодовому організмах. Характеризується порушенням адаптаційно-гомеостатичних реакцій плаценти на молекулярному, клітинному і тканинному рівнях.

Патогенез визначається порушенням основних функцій плаценти: білкового синтезу, що забезпечує розвиток ембріона, газообміну, гормональних порушень, регуляції артеріального тиску, регуляції згортання крові та інших. Патологія плаценти є провідною в ряді причин, що викликають смертність плода.

Дана патологія здатна викликати зміни в організмі дитини, які протягом багатьох років провокують виникнення порушення розумового та фізичного розвитку, а також опосередкованою причиною підвищеної соматичної та інфекційної захворюваності. Плацентарну недостатність можна розділити на два види: первинна, яка пов'язана з дистрофічними змінами хоріона, і вторинна, яка, в свою чергу, поділяється на гостру, підгостру і хронічну. Остання є відносною, компенсованою, декоменсированной і субкомпенсированной.

Первинна недостатність формується на початкових термінах вагітності під впливом різних факторів, таких як вживання матір'ю алкоголю, куріння, вплив промислового виробництв, анатомічні порушення будови хоріона і його прикріплення. Як правило, така аномалія розвитку закінчується самовільним викиднем.

Вторинна розвивається з 20-го тижня вагітності, коли плацента вже сформована. Гостра і підгостра недостатність розвивається при гіпоксичних станах фетоплацентарного комплексу на тлі різкого порушення микрогемоциркуляции (слабкість пологової діяльності, відшарування плаценти, еклампсія, шок, гіпоксія). Хронічні гіпоксичні стани призводять до стійкого синдрому плацентарної недостатності. Своєчасна постановка діагнозу дає можливість провести цілеспрямовану корекцію порушень під час вагітності та пологів, є підставою для диспансерного спостереження за дитиною.

Методами діагностики є пренатальні і постнатальные. Лікар-гінеколог призначає УЗД. Дослідження дає 70-80% точність результату. При нормально протікаючій вагітності товщина плаценти постійно збільшується з ростом плода в матці. Найбільш інтенсивне збільшення спостерігається після 30 тижнів. До моменту пологів товщина яких не змінюється в розмірах, або зменшаться. Витончення до 2 см або збільшення до 5 розглядається як плацентарна недостатність.Зменшення товщини плаценти спостерігається при переношеній вагітності, наявності у матері цукрового діабету, встановлення резус-конфлікту. В окремих випадках ставиться діагноз "гіпотрофія немовляти". Кальциноз плаценти діагностується у вигляді невеликих ділянок підвищеної акустичної щільності, у даному випадку перегородки плаценти мають часточкову будову.


При частковій передчасному відшаруванні нормально розташованої плаценти нерідко виявляється її атрофія. При діагностиці можна скористатися гамма-сцинтиляційної камерою. Вагітну кладуть на кушетку таким чином, щоб в поле реєстрації проектувалися плацента і серце самої жінки. Внутрішньовенно вводять 2 мл сироваткового альбуміну. Проводять реєстрацію змін. Розраховують величину об'ємного кровотоку. Метод абсолютно нешкідливий, променеве навантаження на плід та на матір мінімальна. Недолік методу в можливості його застосування у великих лабораторіях, що мають гамма-камери.

Пренатальна діагностика плацентарної недостатності полягає у встановленні кількості прогестерону, естрогенів, за результатами аналізів сечі і рівня кровотоку в крові матері і плоду. Може бути додатково призначено дослідження з Доплером., суть якого полягає у вивченні нормального або патологічного постачання плода необхідними поживними речовинами від організму матері.

У разі виявлення патології необхідна термінова консультація фахівця і проведення лікування, часто в стаціонарних умовах під цілодобовим наглядом лікарів.Увага, тільки СЬОГОДНІ!