Історія виникнення новорічної листівки

Історія виникнення новорічної листівки
Здається, що традиція дарувати один одному листівки на новий рік існувала завжди. Але ця невелика вітальна картка пройшла довгий шлях розвитку, перш ніж стати такою, якою ми її зараз бачимо.
Історія виникнення новорічної листівки почалася з появою християнства, так як прийшла традиція святкувати різдво. Першими зображеннями були християнські мотиви. Гравюри коштували дуже дорого і продавалися священиками і паломниками. З часом на цих картинках стали малювати інші зображення. Ці картки почали використовувати в якості запрошень на якісь урочистості.

Традиція ж дарувати один одному листівки з'явилася в Англії. У 1794 році англійський художник Добсон намалював першу різдвяну листівку і вручив її одержувачу особисто в руки. Перша вітальна листівка була відправлена поштою в 1843 році Генрі Коул. Саме з цього моменту і почалося активне поширення новорічної листівки.

З Англії традиція швидко перейшла і поширилася в Росії. На дореволюційних різдвяних листівках найчастіше зображували російську зимову природу, будинки, занесені снігом, і т.д. Багато відомі художники брали участь у створенні перших новорічних карток: А. Бенуа, Л. Бакст, К. Маковський та Н. Реріх.

За однією з версій творцем першої новорічної листівки в Росії в 1901 році був Микола Каразін. Інші історики припускають, що право вважатися батьком такої листівки належить бібліотекарю Петербурзької академії мистецтв Федора Беренштаму.

При оформленні новорічних листівок велика увага приділялася їх стилю. Наприклад, при виготовленні листівок, які дарувалися приватним особам, застосовувалося тиснення, оформлення срібною або золотою крихтою. А ділові листівки мали на увазі простий, строгий стиль.

Після революції радянська влада намагалася витягти з життя людей все, що пов'язане з релігією, тому розвиток різдвяних листівок припинилося. Так як народ не хотів відмовлятися від зимових свят, новий рік повернули, але без будь-яких різдвяних мотивів. Новорічна картка стала способом пропаганди.В цей час на листівках перестали зображуватися шампанське, навіть порожні келихи. А Дід Мороз змінив традиційну трійку на космічну ракету, так як це був час освоєння космосу.


Після Великої Вітчизняної війни на багатьох новорічних листівках з'явилися подібні написи: «Новорічний привіт героїчним захисникам Батьківщини». А новими героями зображень стали портрети тих, з кого було брати приклад: Щорс, Чапаєв, Котовський і т.д.

З часом у різних країнах з'явилися свої національні традиції. Наприклад, в Японії, перед новим роком прийнято дарувати листівки з зображенням тварини, яка за східним гороскопом відповідає цьому році. Цей звичай перейняла і Росія. А в Австрії на новорічних листівках зображені символи щастя: четирехлістний конюшина, сажотрус і свиня. Вражає своїм числом колекція новорічних карток канадця Бута, який потрапив у Книгу рекордів Гіннеса - 205 120 примірників.

Поступово додаються нові стилі, способи оформлення новорічних листівок - з'являються об'ємні, музичні. Вони не тільки випускаються в друкарнях, видавництвах, але і робляться вручну, доповнюються різним декором. А послуги дизайнерів-оформлювачів для розробки і виготовлення ексклюзивних новорічних листівок стають усе більше затребуваними.Увага, тільки СЬОГОДНІ!