Самостійні заняття йогою: вибір правильних асан

Самостійні заняття йогою: вибір правильних асан
Сучасний ринок пропонує масу літератури та відеоматеріалів з йоги для самостійних занять. Однак навіть за хорошою книгою важко вибрати серед безлічі асан правильні й потрібні. Розібратися в цьому можна, вивчивши вплив різних поз йоги на організм.
Більшість асан можна розділити на кілька груп: пози рівноваги (баланси), скручивающе-розтягуючі для шийно-плечової області, скручивающе-растягивающе-стискаючі для інших відділів хребта, релаксаційні, перевернуті і комбіновані. Щоб самостійно скласти для себе правильний комплекс вправ, достатньо взяти з кожної групи за однією з асан, яка вам більше подобається. При бажанні вирішити певну проблему можна приділити особливу увагу виконанню відповідних для цього поз.

Пози рівноваги - баланси - зміцнюють м'язи кінцівок, розвивають твердість і стійкість, тонізують органи черевної порожнини, розігрівають тіло, зменшують жирові відкладення в області живота і стегон. До них відносяться урвасана (поза стегна), ангустхасана (стійка на кінчиках пальців ніг), врикшасана (поза дерева), бакасана (поза журавля), парватасана (поза гори), ватайясана-на (поза з зігнутим коліном), гарудасана (поза орла) і т.д.

Скручивающе-розтягуючі асани для комірцевої зони і плечей збуджують нервову і ендокринну систему, покращують мозковий кровообіг, допомагають зняти напругу м'язів плечового пояса. Для досягнення такого ефекту виконуйте камдхаарасану (місток на голові), гатакасану (позу зозулі), дханурасану (позу лука), бхуджангасану (позу змії), матсиасану (позу риби) та ін Однак майте на увазі, що ці асани не рекомендуються при захворюваннях щитовидної залози.

Скручивающе-растягивающе-стискаючі пози для різних відділів хребта дозволяють зняти втому і напругу, сприятливо впливають на травний тракт, нирки, печінку, селезінку, підшлункову залозу, репродуктивну систему, розтягують хребет, підсилюють циркуляцію крові у всіх системах організму. У цю групу входять чандрасана (поза місяця), вакрасана (повороти тулуба), пашиматасана (розтягування спини), триконасана (трикутник), сурья намаскар («поклоніння Сонцю»), супта вайрасана (колінна поза), джанусирасана (головоколенная поза), парсвавакра марудандасана (нахили тулуба).

Нормалізують тонус, знімають втому, дають вихід і розрядку негативним емоціям, допомагають впоратися зі стресом, позбавитися від безсоння медитаційні і релаксаційні асани: падмасана (поза лотоса), савасана (мертва поза, або поза трупа), сидхасана (полулотос), сукхасана (сидіння по-турецьки).
Перевернуті пози викликають прилив крові до мозку і сприяють проясненню свідомості, появі бадьорості і позбавлення від втоми. До них відносяться положення вниз головою: сарвангасана (поза берізки або свічки), випарита-карани-мудра (стійка на плечах і ліктях), ширшасана (стійка на голові і ліктях). Але пам'ятайте, що перевернуті асани протипоказані при захворюваннях серця, атеросклерозі судин і підвищеному артеріальному тиску.

Об'єднані пози мають багатосторонню дію. Більшість із них являє собою синтез асан з різних груп. Наприклад, халасана (поза плуга) поєднує позу берізки і розтягування хребта з закладом ніг за голову, йога-мудра - це поза лотоса з нахиленою головою, а врицсикасана (поза скорпіона) - одночасно стійка на ліктях у перевернутому положенні, утримання рівноваги і згинання шиї.

Вибираючи асани для занять йогою, пам'ятайте про те, що метою є не їх освоєння і правильне виконання, а збереження здоров'я, зміцнення резервів організму і хороше самопочуття. Тому намагайтеся використовувати в практиці йоги ті пози, які доставляють вам незручностей, а допомагають ефективно розслабитися або привести себе в тонус.Увага, тільки СЬОГОДНІ!