Йога для новачка: як зробити вибір

Йога для новачка: як зробити вибір
Йога - це стародавня індійська традиція, яка нараховує вже більше 5000 років. Завоювавши собі загальносвітове визнання ще на початку ХХ століття, вона досі продовжує залишатися однією з найпопулярніших практик, які сприяють гармонізації розуму і тіла.

За весь час свого існування класична йога зазнала масу змін. З моменту зародження і донині продовжують з'являтися все нові і нові її види. Існує навіть такий напрямок як дога-йога, де прийнято виконувати вправи разом зі своїм вихованцем. Але, як би там не було, все нове це, як правило, добре забуте старе. По суті своїй всі нововведення є лише трансформацією класичної хатха-йоги, з якої зазвичай і починають новачки.

Основною ідеєю йоги є поєднання спеціальних поз (асан) з диханням і чергуванням напруги тіла з його розслабленням. Зазвичай заняття йогою, якщо мова звичайно не йде про фітнес-клубах, супроводжуються дихальними вправами (пранаямой) і медитацією.

Як правило знайомство з йогою починається з освоєння таких базових поз, як Тадасана (поза гори), Триконасана (поза трикутника), Халасана (поза плуга), Шавасана (поза трупа) і т.д. На перших заняттях основна увага приділяється не стільки правильного їх виконання, скільки правильному поєднанню їх з диханням.

Першою серією асан для новачка, як правило, стає комплекс Сурья Намаскар (Привітання Сонцю). Існує кілька варіацій виконання цієї серії поз, але, зазвичай вони освоюються досить швидко і учень може без праці повторити їх удома самостійно. Щоденне виконання цієї серії асан забезпечує гнучкість суглобів і хребта, а також покращує загальний фізичний стан організму.

Хатха-йога включає в себе самі відомі статичні і динамічні асани - розтяжки, стійки на голові і руках, скручування. Заняття для новачків починаються з розтяжок і скручувань і, після того як тіло буде підготовлено до більш серйозних навантажень, інструктор показує, як виконувати більш складні пози, в яких задіяна максимальна кількість м'язів.

Для того, щоб без праці виконувати і утримувати більшість йогичеськіх поз, потрібно вчитися розвивати в собі високий ступінь концентрації. Саме тому правильно починати і закінчувати заняття медитацією - це дозволяє виробити правильну настройку на практику і привести розум в рівновагу.

Заняття зазвичай будуються за наступним сценарієм:

• підготовчі пози розминки, що включають розігрівання різних м'язів тіла

• пози, які потрібно виконувати стоячи (поліпшують кровообіг)

• сидячі або медитативні пози

• пози-скрутки (налагоджують циркуляцію крові, знімає напругу в спині)

• пози лежачи на боці і на спині (зміцнюють живіт і збільшують рухливість хребта)• балансуючі пози для розвитку координації

• заключні, розслаблюючі пози

На що варто звернути увагу перед початком занять:

На початку занять ви можете відчути невелике погіршення самопочуття в наслідок того, що почалася расшлаковка організму і токсини для подальшого видалення викинулися прямо в кров - це не повинно вас зупиняти. Але не варто забувати і про застереження - при деяких захворюваннях виконання перевернутих поз вкрай небажано, тому перед початком занять обов'язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Займатися йогою не варто відразу після пробудження, а також на повний шлунок - після прийому їжі повинно пройти як мінімум півтори години. Йогічний харчування повинне бути легким і складатися в основному з натуральних рослинних продуктів. Кращий час для занять - ранній ранок і початок вечора.

Одяг для занять має бути зручним і вільним. Матеріал, з якого вона виготовлена, повинен дозволяти шкірі дихати.

Атмосфера для занять повинна сприяти концентрації і розслабленню, нічого не повинно відволікати вас в процесі практики. Приміщення повинне бути добре провітрюваним.

Щоб заняття приносили користь, практика повинна бути регулярною, в ідеалі потрібно займатися йогою шість разів на тиждень.


Йога - не вид спортивних змагань, тому забудьте про олімпійські медалі і виконуйте вправи повільно, без напруги. Заняття ніколи не повинні заподіювати больові відчуття або викликати дискомфорт.

Килимок для занять повинен бути приблизно 2-2,5 см завтовшки. Бажано купувати килимки з гіпоалергенних матеріалів, без використання хлору.

Також для занять вам можуть знадобитися: ремінь для виконання розтяжок, ковдра для полегшення виконання поз, опорний блок або як його ще називають «цегла», лавочка для медитацій.Увага, тільки СЬОГОДНІ!