Ялинкові іграшки: від антикварних до ексклюзивних

Ялинкові іграшки: від антикварних до ексклюзивних
Новорічна ялинка - велика модниця! Недарма саме її наряджають, а не просто прикрашають. Є у неї і своя «історія костюмів» та новітні модні тенденції, офісний і консервативний стиль, вінтажні намиста і ультрасучасні аксесуари.

Різдвяне дерево

Здається, що в Росії звичай прикрашати ялинку на Новий рік був завжди. Однак це не так. У 1817 році імператриця Олександра Федорівна, уроджена прусська принцеса Шарлотта, сумуючи за домашнім дитячим свят своєї батьківщини, наказала прикрасити покої в Зимовому палаці невеликими нарядними ялинками. Царську новинку побачили тисячі очей і на наступний рік повторили сотні родин, ще через рік тисячі. Традиція прижилася.

Прикрашали ялинки різноманітними обгорнутими в яскраву фольгу фігурками з пісочного тіста, позолоченими горіхами, яблуками, мандаринами і, звичайно ж, свічками. Випускалися спеціальні альбомчик з виконаними літографією янголятами, дідами Морозами і різноманітною живністю. Модно було хвалитися іграшками, зробленими власноруч. Навіть найбагатші і знатні із задоволенням вирізали, клеїли, вкривали позолотою. Власне виробництво скляних кульок з'явилося в Росії з 1880 року.

Найбільш рідкісні іграшки тих часів - навіть не тендітні скляні янголята або смішні собачки у вишуканих костюмах, а зворушливі розфарбовані фігурки з картону і вати. Саме вони першими згоріли в революційному вогні. Самі дорогі антикварні іграшки тих років - лялечки з розписаними вручну порцеляновими ніжними личками.
Жовтнева революція побачила в розрядженою красуні класового ворога і заборонила її. Лише у 1935 році ялинку «реабілітували» і поставили на службу «народові, партії і уряду». Налагодили виробництво радянських, ідеологічно вивірених іграшок. Мрія колекціонера - величезний куля червоного кольору, а на ньому обличчя вождів: Сталін, Ленін, Маркс та Енгельс.

Під час Великої вітчизняної війни з'являються іграшки у вигляді парашутистів, пістолетів і собак-санітарів. Їм на зміну приходять скляні «качани кукурудзи» і «снопи пшениці», у 70-ті «на піку» ялинкової моди - космічна тема.

З часів «відлиги» популярні різні подарункові набори. Ювілейні «Казки Пушкіна», подарунковий «Чипполлино і його друзі». Всі ці іграшки кріпляться до гілок на спеціальній прищіпці.
З роками радянська промисловість все більше випускає штампованих іграшок, художники вже не працюють над створенням оригінальних колекцій, новорічна іграшка, як мистецтво, повільно вмирає.

Іграшки б'ються на щастя

Не тільки радянські ялинкові іграшки до 80 років минулого століття стали нудні й одноманітні. Після тривалого періоду воєн і фінансових криз, маленькі майстерні розорилися і позакривалися. Колекціонери з усього світу змирилися і навіть офіційно визнали той факт, що колекційної новорічною іграшкою може вважатися лише виріб, випущене до 1966 року.Здавалося б, тут і казці кінець, але одного разу, перед Різдвом 1984 року один чоловік впустив ялинку... І не просто ялинку, а наряженную красуню, прикрашену цілим сімейним станом. Звали цього варвара - Крістофер Радко і був він заповзятливим американським бізнесменом, вирішили, у що б то не стало відшкодувати здавалася непоправну втрату. Відвідуючи своїх родичів в Європі, Крістофер знайшов склодува, бажав відродити забуте майстерність. З допомогою майстра він зміг відновити вікові зразки своїх розколотих реліквій, а потім, відновивши власні сімейні втрати, вирішив не кидати налагоджену справу. Зараз Крістофер гордо носить титул Містер Різдво, а конкурентів у нього - не злічити.

Останні колекції

Christopher Radko представляє яскраві, великі льодяникові іграшки. У його останньої колекції багато знайомих нам орнаментів. Любителі Петербурга не можуть відмовити собі в задоволення придбати хоч одну з іграшок однойменної серії - статечного традиційного діда Мороза або яскраві, до відмови забиті подарунками саночки. Ціна задоволення якихось 60 $. Так само в бестселерах четвірка чарівних ведмежат, сімейка ошатних пінгвінів, чудові різнокольорові рибки, химерно розписані дзвоники і кілька десятків принаряженных сніговичків. Традиційно - розписні кулі.

Бренд Komozja придбав широку популярність у Росії в 1999-м році, коли під час прямої телевізійної трансляції, Олександр Починок подарував Єльцину набір ялинкових прикрас «Росія» цієї марки. Ялинкові прикраси Komozja розраховані, насамперед, на те, щоб їх дарувати: вони продаються в спеціальних дерев'яних, набитих соломою скриньках з логотипом. До деяких іграшок додається спеціальна підставка з підвіскою. Популярна новинка - відкриваються кулі, всередині яких ховаються фігурки новорічних ялинок, разнаряженных красунь, дід Морозів і умильных янголят. У таких кулях (не у всіх) є навіть музичний механізм. Все це інкрустовано кристалами Сваровські та напівдорогоцінним камінням. Ціни від 50 $ за один писаний кулю до 500 $ за раззолоченную сферу.

Американська марка Mark Andreas створена донькою відомого коміка - Вікториною Петросян. Не поспішайте відмахуватися від цієї пропозиції, так як в колекції, крім ностальгічних півнів на прищіпці, є серія фігурок, виконана за малюнками знаменитого Леона Бакста. За «Одалиску» або «Капітана Миша» доведеться заплатити не менше 800 $.


Російське роздолля

Приценившись до закордонним зразкам, і погляньте на свої, вітчизняні. Іноземні туристи вивозять наші іграшки цілими сумками, ще б - справжній куля ручної роботи з дивовижною розписом стоїть у нас 10$, рідко 20. На красноярської «Бирюсинке» освоїли розпис олійними фарбами, на нижегородської фабриці замовляв іграшки в подарунок Герхарду Шрьодеру Володимир Путін, клинська «Ялинка» так само радує крихкими творами мистецтва з засніженими пейзажами, з церквами і дідом Морозом.

Як відрізнити справжній шедевр від штампування? Кулі ручної роботи дуже легкі і обов'язково мають невелику «пімпочку» внизу - місце спайки.Увага, тільки СЬОГОДНІ!