Як укласти строковий трудовий договір

Як укласти строковий трудовий договір
Строковий трудовий договір з працівником може бути укладено тільки в тому випадку, якщо неможливо прийняти працівника на постійній основі. Якщо роботодавцем здійснено тимчасовий прийом на вільну штатну посаду, законність такої дії з його боку легко оскаржити в суді. Повний перелік причин, що дозволяють прийняти працівника за строковим трудовим договором, містить стаття 59 Трудового кодексу РФ. Які особливості такого прийому?
Якщо працівник приймається на тимчасову роботу (наприклад, пенсіонер за віком оформляється за строковим договором на 1 рік), на нього поширюються всі права та обов'язки, що мають місце при прийомі на постійну роботу. Так, якщо для виконання роботи необхідно медичний огляд, кандидат зобов'язаний його пройти. Тільки в тому випадку, коли за станом здоров'я він визнаний придатним, проводиться прийом на роботу в установленому порядку.

Підстава для прийому - це трудовий договір. Основна відмінність строкового договору - у ньому обов'язково повинен бути обговорений термін його дії (не більше 5 років) і причина, по якій він укладений. Днем закінчення договору може бути зазначена конкретна дата або подія (наприклад, вихід з декретної відпустки бухгалтера Іванової). Причина, за якою укладено строковий договір, повинна бути перерахована до ст.59 ТК РФ.

На працівника складається особиста картка Т-2 і видається наказ про прийняття за формою Т-1. У рядку «діє за» потрібно обов'язково вказати дату закінчення трудового договору або подія, за фактом якого трудові відносини припиняються. В якості підстави для видання наказу про прийом робиться посилання на укладений з працівником трудовий договір.

Після проходження необхідних інструктажів, навчання працівник допускається до роботи. Його потрібно ознайомити з правилами внутрішнього трудового розпорядку та посадовими обов'язками. Вони можуть бути прописані в трудовому договорі або оформлені окремим документом.
У трудовій книжці працівника робиться запис про його зарахування на роботу. При цьому зазначається, на яку посаду прийнятий працівник, рівень його кваліфікації. Робити запис про тимчасовий характер роботи не обов'язково. Наступна запис про звільнення після закінчення строку трудового договору вкаже на цей факт. Якщо ж строковий договір не буде розірвано у встановлений строк, він вважається укладеним на невизначений строк, а зайві записи у трудовій книжці нікому не потрібні.

До закінчення строку трудового договору працівник може бути звільнений за власним бажанням. При цьому на нього поширюються вимоги ст.80 ТК РФ. Крім того, це можливо у випадку дострокового виконання роботи.
За три дні до закінчення строку трудового договору або дня закінчення робіт роботодавець зобов'язаний письмово повідомити працівника про майбутнє звільнення. Ця вимога обов'язкова для виконання, крім випадку заміщення тимчасово відсутнього працівника. У цій ситуації останній робочий день заступника збігається з першим робочим днем основного працівника. Підстава звільнення - пункт 2 частини першої статті 77 Трудового кодексу РФ.

Якщо працівник і роботодавець не висловили свого бажання до припинення строкового трудового договору, він переходить в розряд укладених на невизначений строк. Звільнити такого працівника можна лише на загальних підставах.Увага, тільки СЬОГОДНІ!