Айенгар-йога для жінок


Айенгар-йога для жінок
Айенгар йога - це окремий напрямок йоги переважно для жінок. Але вона створена чоловіком - йогином Беллуром Кришнамачаром Сундарараджей Айенгаром, який викладав і вивчав йогу понад 75 років. Написану ним у 1952 році книгу Light on Yoga часто називають «Біблією йоги». Справа великого майстра продовжила його дочка Гіта, що випустила книгу «Йога для жінок», повністю присвячену жіночих проблем.
Гіта Айенгар не проявляла інтересу до йоги до тих пір, поки не захворіла нефритом. Лікування ліками не приносило полегшення, і тоді батько поставив Гіту перед вибором: або займатися йогою, або жити в очікуванні кінця. Десятирічна дівчинка вибрала перший варіант і з тих пір не представляля свого життя без занять йогою.

Айенгар йога бере до уваги те, що тіло і організм жінки залежать від щомісячних циклів. Менструація і її правильне протікання - це показник здорового стану розуму і тіла. До таких проявів жіночості потрібно ставитися з великою повагою, причому не тільки жінкам, але і чоловікам. Наприклад, в Індії жінка звільняється від будь-яких обов'язків на час менструації.

Практикує йогу жінка повинна будувати свої заняття у відповідності з менструальним циклом. Якщо у звичайні дні ви виконуєте пози стоячи (витягування вперед, прогини назад, скручування в сторони і перевернуті пози), то в критичні дні уникайте перевернутих поз, оскільки вони перешкоджають нормальному виходу виділень з організму. Згідно Аюрведе, здоров'я зберігається тільки коли організм позбавляється від усього, що є відходами: піт, сеча, гази, фекалії і менструальна кров. Тому уникайте виконувати асани Ширшасана (стійка на голові) і Сарвангасана («поза свічки», або стійка на плечах), щоб не затримувати все непотрібне в організмі.

Ці асани можна починати практикувати відразу по завершенні критичних днів, а повернути матку у нормальний стан допоможуть асани Баддха Конасану, Упавішта Конасану і Супта Конасану. Жінки, що бажають завагітніти, повинні неодмінно виконувати асани Ширшасану і Сарвангасану, щоб захистити себе від мимовільного викидня і створити всередині себе сприятливе середовище для настання вагітності.


Айенгар йога охоплює все життя жінки, не обмежуючись період менструацій і вагітності. Значний розділ присвячений періоду менопаузи. Часто жінки, які вступили в менопаузу, не розуміють більше свого тіла, яке раптово відмовляється їх слухати: посилюються припливи, підвищується кров'яний тиск, виникає внутрішній жар, всі члени стають дерев'яними. У цей момент багато пані перестають робити самі головні жіночі асани, які, на їх думку, і викликають цей стан.

У такій ситуації потрібно діяти зовсім іншим чином. Ні в якому разі не можна ігнорувати виконання асан Ширшасану і Сарвангасану, більше того, потрібно проводити в перевернутих позах не менше 10-15 хвилин кожен день, тільки це допоможе позбавитися від проблем з репродуктивною системою.

Айенгар йога закликає жінок бути більш уважними до свого тіла і з повагою ставитися до своєї жіночності: відпочивати під час менструації не тільки душею, а й тілом, прислухатися до себе і не нехтувати асанами, корисними для жіночого здоров'я. Однак врахуйте, що не варто самостійно виконувати складні асани йоги, почніть з простого і обов'язково отримаєте консультацію фахівця в цій області або порадьтеся з лікарем.


Увага, тільки СЬОГОДНІ!